The Sierra Leone Web

Cape_Lighthouse
 

 

President Koroma's Cabinet
4 January 2013 to present

Ernest Bai Koroma
President

Sahr Sam-Sumana
Vice-President

Dr. Samura Kamara1
Minister of Foreign Affairs
Deputy Minister: Ebun Jusu

Dr. Kaifala Marah1
Minister of Finance and Economic Development
Deputy Minister: Mabinty Daramy
Ministers of State: Momodu Kargbo, Alhaji F.B.L. Mansaray

Major Rtd. Alfred Paolo Conteh
Minister of Defence

J.B. Dauda
Minister of Internal Affairs
Deputy Minister: Sheka Tarawalie

Frank Kargbo
Minister of Justice and Attorney-General
Deputy Minister: Arrow Bockarie

Alhaji Osman Boie Kamara
Minister of Trade and Industry
Deputy Minister: Ali B. Mansaray

Henry Macauley6
Minister of Energy
Deputy Ministers: Major Ismail Koroma, Hassan Barrie

Momodu Maligi
Minister of Water Resources
Deputy Minister: Randolph Foday Bayoh

Alhaji A.B.S. Kanu
Minister of Information and Communications
Deputy Minister: Theo Nicol

Dr. Abubakarr Fofanah8
Minister of Health and Sanitation
Deputy Ministers: Foday Sawi, Madina Rahman

Vacant5
Minister of Works, Housing and Infrastructural Development
Deputy Minister: A.B. Barrie

Diana Konomanyi
Minister of Local Government and Rural Development
Deputy Minister: Ibrahim H. Kalokoh

Alhaji Minkailu Mansaray
Minister of Mines and Mineral Resources
Deputy Minister: Abdul Ignosis Koroma

 

Dr. J. Sam Sesay
Minister of Agriculture, Food Security & Forestry
Deputy Ministers: Marie Jalloh, Lovell Thomas

Musa Tarawally
Minister of Lands, Country Planning & the Environment
Deputy Minister: Ahmed Kanu

Capt. M.A. Pat-Sowe
Minister of Marine Resources and Fisheries
Deputy Minister: Charles Rogers

Moijueh Kaikai
Minister of Social Welfare, Gender and Children's Affairs
Deputy Minister: Mustapha Bai Attila

Peter Bayuku Konte2
Minister of Tourism and Cultural Affairs
Deputy Minister: Miss Kadi Sesay2

Dr. Matthew Teambo2
Minister of Labour and Social Security
Deputy Minister: Augustine Nyuma Kortu2

Dr. Minkailu Bah
Minister of Education, Science and Technology
Deputy Ministers: Sylvester O. Hanciles, (see below)4

Paul Kamara2
Minister of Sports
Deputy Minister: Ishmail Al-Sankoh Conteh2

Alimamy Kamara2
Youth Affairs
Deputy Minister: Youth Affairs

Balogun Koroma3
Minister of Transport and Aviation
Deputy Minister: Ibrahim Mansaray

Alhaji Ibrahim Kemoh Sesay2
Minister of Political and Public Affairs
Deputy Minister: Karamoh Kabba2

Harriet Turay2
Minister of State, Office of the Vice-President

Maya Kaikai7
Resident Minister, East

Muctarr Conteh
Resident Minister, South

Alie D. Kamara
Resident Minister, North

1Announced in December 2012

2Announced 15 February 2013

3Appointed 7 June 2013. He replaced V.C. Minah who was appointed Permament Representative to the United Nations

4Mamoud Tarawali was "relieved of his duties" on 11 September 2013 following allegations of rape and sexual assault.

5Alimamy Pepito Koroma was sacked on 19 October 2013

 

 

6Minister Oluniyi Robbin-Coker and Deputy Minister M. Bash-Kamara were sacked on 17 February 2014. Henry Macauley, along with Deputy Ministers Major Ismail Koroma (Distribution and Supply) and Hassan Barrie (Generation and Transmission) were appointed on 5 July 2014.

7William Juana Smith passed away on 23 April 2014. Maya Kaikai was appointed on 5 July 2014.

8Miatta Barlay Kargbo was replaced by Deputy Minister Dr. Abubakarr Fofanah on 29 August 2014. Madina Rahman was appointed Deputy Minister at the same time.